Kaks nähtust pärit interneti varasemast ajaloost (2.nädal)

 Internet on tänaseks muutunud üheks kui mitte kõige suuremaks info, meelelahutuse ja palju muu allikaks. Võrreldes sellega mis oli internet algselt ja mis ta on nüüd on väga drastiline vahe kergesti märgatav igale kasutajale, kuid raskem on märgata mis täpselt on alles jäänud neist esimestest aastatest ja mis on väljavahetatud. Antud artikklis räägin lühidalt kahest aspektist, üks mis on püsinud peaaegu loomis ajast saati ja teisest mis on kadunud ära aastatega.

TCP/IP protokol on interneti üheks põhialuseks, küll aga ei ole ta olnud seda täiesti algusest saati vaid tuli pilti paar aastat peale algse "interneti" - ehk ARPANET-i loomist . TCP/IP protokol on see, mis seab reeglid seadmete vaheliseks suhtluseks üle etherneti, wifi ja muude arvuti võrkude. Kõige lihtsam seletus on, et antud protokol loob ühtse viisi saada aru infost, mida kantakse võrkude siseselt ja nende vahel luues süsteemi mis meenutab põhimõtteliselt kasti, milles on lahtrid milles on omakorda kindlad andmed. TCP/IP muutis raskesti seeditava rodu binaarset infot kergesti seeditavaks "kastideks" ehk frame-ideks, tänu sellele on arvutitel kerge aru saada mis on mis, kust see on pärit ja kuhu see saadeti - seetõttu ongi hea võrdlus posti karpid. TCP/IP on küll muudetud oma algsest vormist, kuid põhimõtte ja ehitus on püsinud algusest saati. Tänapäeval on enamus võrgud üles ehitatud TCP/IP protokollil ja sealhulgas ka kogu internet. Paljud esimesed protokolid ei ole oma algses vormis püsinud, kuid TCP/IP on muutunud asendamatuks ja ei ole näha alternatiive lähi tulevikus - mida toetab ka ütlus "ära paranda seda mis ei ole katki". 

Üks nähtus, mis on nüüdeks paljutele inimestele vaid valus mälestus, on meeletult aeglane interneti infrastruktuur. Algselt, kui "internet" loodi, olid ühenduste kiirused tänapäeva standardites meeletult aeglased. Tänapäeval on heaolu riikides tavaliseks nähtuseks muutunud kiirused mis on vahemikus 20-1000Mb/s, kuid nii ei ole alati olnud, vaid alles viimase 30 aasta jooksul on muutunud andmete edastus nii palju kiiremaks. Esimesed ARPANET-i ühenduste kiirused olid vaid 50Kb/s mis on 0.0025-0.00005% tänapäeva kiirustest. ARPANET-i kiirustega oleks võtnud aastaid aega et alla laadida faile, mis tänapäeval võtab minuteid. Üheks peamiseks põhjuseks miks on ühenduste kiirused nii drastiliselt muutunud sellest ajast on füüsiliste seadmete edasi areng, sest ometi protokol millega neid edastatakse on sama. Raske on näpuga osutada ja öelda, et just selle seadme areng oli kõige tähtsam, sest kogu infrastruktuur on arenenud ja kui oleks seda teinud vaid üks osa siis oleks tänaseni kiirused piiratud alaarenud osa tõttu. 

Interneti varasemast ajaloost on palju nähtusi, mis ei ole enam tänapäeval levinud ja palju ka nähtusi mis on tänaseni põhiosaks. Ma arvan, et need tavad ja nähtused mis on püsinud algusest saati püsivad veel lähitulevikus ja ei kao kuhugi, kuid pikemas ajavahemikus võib veel palju muutuda, sest võrreldes tänast 50-ne aasta tagusega on näha, et muutuseid on palju ja see mis tundub algselt pea võimatu võib muutuda järgmistel kümnendikel tavaks.


Kasutatud allikad:

https://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.88.7505&rep=rep1&type=pdf

https://www.internetsociety.org/internet/history-internet/brief-history-internet/#f5

http://www.columbia.edu/~rh120/

https://support.aa.net.uk/How_broadband_works

Comments

Popular posts from this blog

Teistmoodi IT (13. Nädal)

Kolm IT leitutist mis muutsid igapäevaelu (1.Nädal)